بیرجند

تاکید بر استفاده دستگاه های اجرایی از تولیدات خراسان جنوبی

تاکید بر استفاده دستگاه های اجرایی از تولیدات خراسان جنوبی
 


 

 مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی بر استفاده ادارات و نهادهای دولتی از تولیدات و محصولات تولید داخل استان تاکید کرد.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی خراسان جنوبی ، جمعی از خبرنگاران خراسان جنوبی از چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی بیرجند بازدید کرده و با نحوه تولید و موفقیت های این واحدها در مراحل تولید آشنا شدند که البته در این بازدیدها هر یک از صاحبان این صنایع به بیان مشکلات حوزه خود پرداخته و بیشتر آن ها مالیات را بزرگ ترین مشکل پیش روی تولید خود عنوان کردند.

 

اولین واحدی که خبرنگاران از آن بازدید کردند واحد تولیدی ایران اِستون تولیدکننده سنگ‌های مصنوعی و دکوراتیو کف و نما با مدیریت مریم امیراحمدی بود. این واحد تولیدی، تنها واحد تولیدکننده موزائیک و قطعات پلیمری در شرق کشور است.

 

 فورگی مسئول فنی کارخانه در جمع خبرنگاران گفت: واحد تولیدی ایران اِستون از سال 1389 شروع به کار کرده و جزو واحدهای دانش‌بنیان است.

 

 وی افزود: فناوری به کار رفته در این کارخانه، روسی است و برای اولین‌بار در ایران، پروانه تولید این محصول با این فناوری توسط شرکت ایران‌اِستون گرفته شده است.

 

 مسئول فنی کارخانه با بیان این‌که محصول تولیدی ما دارای مقاومت بالایی است گفت: باتوجه به قالب می‌توان محصولات متنوعی تولید کرد که برخی قالب‌ها را در این‌جا تولید و برخی را از استان‌های دیگر تهیه می‌کنیم.

 

 وی افزود: محصولات تولیدی را به زاهدان، چابهار، قشم، شهرهای خراسان جنوبی و تهران ارسال کردیم.

 

یک کارخانه سنگ بری در این شهرک بود که برای 27 نفر اشتغال پایدار ایجاد کرده است و در حال حاضر در حال اجرای طرح توسعه خود است.

 

مدیرداخلی این واحد تولیدی اظهار کرد: ظرفیت اسمی این کارخانه 100 هزار متر مربع است در حالی که هم اکنون با ظرفیت 30 هزار متر مربع کار می کند و در صورتی که بتوانیم ظرفیت تولید خود را افزایش دهیم تعداد کارگران این واحد به 50 نفر هم خواهد رسید.

 

مهندس «محمدی» با بیان این که در حال ساخت خط تولید جدیدی برای این واحد هستیم که می تواند ضایعات این واحد را تا حد زیادی کاهش دهد، افزود: هم اکنون در خط تولید فعلی به ازای هر تن سنگ خام 9 متر مربع سنگ فرآوری تولید می شود اما در خط تولید جدید به ازای هر تن سنگ خام 14 متر مربع سنگ فرآوری تولید می شود و با راه اندازی این خط جدید برای تعدادد زیادی اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد و این از نظر صرفه جویی در مواد مصرفی بسیار مقرون به صرفه است.

 

به گفته وی برای راه اندازی خط جدید این واحد حدود هفت میلیارد تومان هزینه لازم است و به احتمال زیاد تا 10 ماه دیگر به بهره برداری خواهد رسید.

 

یکی از واحدهای تولیدی دیگر که در این روز مورد بازدید خبرنگاران قرار گرفت واحد تولید ظروف یک بارمصرف بود که مدیر داخلی این واحد نیز با بیان این که حداقل تا شعاع 500 کیلومتری استان هیچ کارخانه ای با قابلیت تولید این واحد وجود دارد، افزود: هم اکنون 20 درصد از تولیدات این کارخانه در داخل و بقیه در خارج استان به مصرف می رسد طوری از استان های سیستان و بلوچستان، یزد، آذربایجان، ارومیه، کرمان، هرمزگان، خراسان رضوی و بندر انزلی هم از تولیدات این کارخانه استفاده می کنند.

 

به گفته وی ظرفیت اسمی این کارخانه 800 تن روزانه است اما هم اکنون با کمتر از نصف این ظرفیت کار می کند .

 

فهیمه مطلبی مدیر داخلی این واحد همزمان با نشان دادن خط تولید ،توضیح داد: اشتغال در این مجموعه فصلی و متغیر است. برای مثال در ماه محرم بین 20 تا 30 نفر و نزدیک عید که تقاضا برای ظروف زیاد می شود، نیروی کار بیشتری نیاز داریم.

 

 مطلبی‌پور به تقاضای تسهیلاتی که برای کارخانه داشته‌اند اشاره کرد و گفت: حدود یک میلیارد تومان مورد نیاز است که با گرفتن آن حتی می‌توانیم روی توسعه واحد و تولید ظروف آلومینیومی کار کنیم.

 

وی با اشاره به این‌که فروش محصولات در سیستان و بلوچستان بسیار بالا است، افزود: از استان‌های کرمان، خراسان رضوی، یزد و حتی در ایام محرم اردبیل، بندرانزلی و ارومیه نیز برای محصولات ما تقاضای خرید داشتند.

 

یکی از واحدهایی که مورد بازدید خبرنگاران مرکز استان قرار گرفت واحد تولید قیر امولسیون بود که مدیر بازرگانی این کارخانه به خبرنگاران گفت: ظرفیت اسمی این واحد تولید 200 هزار تن در سال است و برای 20 نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

 

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی نیز در این بازدید گفت: نیاز است از محصولات تولیدی واحدهای تولیدی داخل استان، در داخل استان خریداری و مصرف شود و ادارات دولتی و مردم از این محصولات استفاده کنند.

 

 عباس جرجانی افزود: باید تولید داخل استان معرفی و استفاده شود اما مشکل اصلی این است که ما از محصولات داخل استان خریداری نمی‌کنیم که این به اشتغال استان ضربه می‌زند.

 

 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی گفت: در شرکت شهرک‌های صنعتی، خریدهای خود را از محصولات داخل استان داریم تا به عنوان یک جزء از محصولات داخل استان حمایت کنیم.

 

 جرجانی با بیان این‌که شهرک صنعتی بیرجند، پویا است افزود: واحدهای کوچک، هزینه کمتر و اشتغال بالاتر بالاتر دارند که نیاز است در جهت توسعه این واحدها اقدام شود.

 

 وی تصریح کرد: اگر مردم از محصولات تولیدی داخل استان خریداری کنند، کمک بسیار زیادی به این واحدها می‌شود.

 

 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی گفت: آقای علوی‌مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی در شورای فنی استان به ادارت دولتی تأکید کرد از محصولات تولیدی داخل استان خریداری کنند.

 

 


تعداد بازدید : 69
زمان انتشار : 1397/04/27

نظر شما درباره این مطلب چیست ؟


1 + 20 =
   
   


Power by : RAAKCMS